Přihlášení
Ztratili jste heslo?

AZ TECHNIKA PARTNER PROFESIONÁLŮ +420 491 114 383, +420 734 644 335 info@aztechnika.cz

AZ technika > Top

Podzimní práce na zahradě

03.10.2023
Podzim je období, kdy je třeba připravit zahradu na zimu. Společně s probíhající sklizní pozdních plodin současně musíme začít pomalu ukládat zahradu k zimnímu spánku. Jak zahrada přečká zimní mrazy, vysokou vlhkost a slabý sluneční svit se z velké části

Sekačka v provozu až do listopadu a podzimní hnojení trávníku

Zahradní sekačka si odpočine až v zimě. Poslední sekání trávníku by totiž mělo proběhnout asi na přelomu října a listopadu. Zvyšte pojezd sekačky alespoň na 5 cm. Delší tráva zajistí vyšší odolnost vůči mechu, plevelům i při menšímu množství slunečního svitu. Pak proveďte vertikutaci. Prořezání a provzdušnění zbaví trávník nežádoucích mechů a k travním kořenům se snáz dostane vláha a živiny z travních hnojiv a substrátů. Přidejte větší množství draslíku a hořčíku pro ochranu před zimou.  

Pravidelné odklízení listí

Mějte hrábě v pohotovosti. Listí se musí pravidelně odklízet, jinak zamezíte přístupu vzduchu a způsobíte tvorbu plísní. Různé druhy hrábí se liší délkou násady, materiálem i velikostí zubů. Do mezer mezi zuby se vám nesmí zachytávat větvičky a kamínky a napichovat tráva. Vsaďte například na švédské hrábě s charakteristickým vějířovitým tvarem. Očistěte nářadí a schovejte hadice.

Zahradní vysavače na listí a fukary

Na velkých plochách se vám budou hodit zahradní vysavače na listí a fukary, které vám odstraňování listí urychlí. Spadané listí snadno a rychle nafoukátecest i záhonů na jednu hromadu a vysajete do sběrného vaku. Některé zahradní vysavače disponují i rozmělňovačem, který odpad rovnou podrtí do kompostéru, značně sníží jeho objem a drcený odpad se mnohem rychleji a snadněji kompostuje.

Odplevelování šetří čas na jaře

Likvidace plevele před zazimováním zahrady vám ušetří na jaře spoustu práce. Plevel lze odstraňovat mechanicky, přírodní cestou i pomocí chemických přípravků. Totální herbicidy ničí téměř všechny druhy porostu a využívá se hlavně před výsadbou nového trávníku. Selektivní herbicidy ničí vybrané druhy plevele a ostatní porost nechají růst. Přírodní odplevelení jako je ruční odstraňování plevelů a využití vypichovačů, vytrhávačů a odstraňovačů plevele je šetrnější ke zbylé vegetaci.

Mulčování a rytí

Na větší plochy se hodí mulčování materiálem, kterým plevel neproroste. Využít můžete mulčovače, svahové slučovací sekačky, mulčovací textilie, kůru, štěrk i oblázky. Rytí nechte na jaro. Promrznutí zryté půdy zredukuje půdních baterie potřebné pro rozkladné procesy organické hmoty a déšť i srážky odvedou půdní živiny do hlubších vrstev, nedostupných pro kořeny rostlin. Na konec února a začátek března nechte stříhání trvalek i výrazný prosvětlovací a omlazovací řez dřevin. Na podzimní hnojení využijte kompost, rašelinu, podzimní hnojiva i zelené hnojení, jako jetel, bob a svazenka.

Zobrazit všechny články

Porovnání výrobků

Porovnat

Zasílat novinky

Zobrazit starší letáky

Chcete od nás dostávat novinky a akční nabídky? Pak neváhejte zaregistrovat Vaši e-mailovou adresu a potvrdit.

Informace o zpracování osobních údajů (GDPR).

Odhlášení z odběru

Kontakt

AZTechnika.cz
CS Technika s.r.o.

Krkonošská 2912
544 01, Dvůr Králové nad Labem

Telefon: +420 491 114 383
Mobil: +420 734 644 335
E-mail: info@aztechnika.cz
Web: www.aztechnika.cz

Výhody nákupu u nás

Patříme mezi největší prodejce zahradní techniky.

Máme vlastní bohaté zkušenosti s prodávanými výrobky.

Kvalitní zázemí a tým vyškolených pracovníků.

Možnost vrácení zboží do 14 dnů samozřejmostí.

Doprava 
zdarma nad 2000 Kč!
(s vyjímkou kategorie Dětská hřiště
a produkty se speciální dopravou)

 

Naposledy prohlížené zboží

Nemáte doposud žádné navštívené produkty.