Přihlášení
Ztratili jste heslo?

AZ TECHNIKA PARTNER PROFESIONÁLŮ +420 491 114 383, +420 734 644 335 info@aztechnika.cz

AZ technika > Top

Hydroponie pro každého

21.08.2022
Základy hydroponie položili už staří Egypťané, kteří měli v proměnlivých záplavových oblastech kolem Nilu k dispozici malé množství úrodné půdy. Pro řadu rostlin je navíc nedostatek pěstebního substrátu přirozený. Jak na hydroponické pěstování?

Základy hydroponického pěstování

Při hydroponii potřebujete živný roztok a hydroponické médium. Běžná půda obsahuje organické a anorganické látky nezbytné pro růst zeleně a často nejsou už třeba hnojiva. Hydroponická média jsou sterilní a potřebují živný roztok. Z domácích zdrojů můžete využít droždí, kávu nebo vejce vždy s odlišnými postupy. Při slově hydroponii se kromě čirého gelu využívají další média, primárně voda.

Kokosové vlákno

Kokosové vlákno se napěchuje do květináče a rostlina se v něm ukotví. Jeho vzdušná struktura pomáhá rychlejšímu růstu kořenů, které se dají při sklizni snadno propláchnout. Kokosové substráty však neumí regulovat své pH a neobsahuje živiny. Zálivka musí být v podobě komplexního živného roztoku.

Přírodní kamenivo jako je Keramzit či Hydroton či Perlit

Přírodní kamenivo tvoří spečený jíl v peci. Je hrubé, nehodí se pro zakořenění, ale dají se v něm pěstovat větší sazenice. Keramzit obsahuje různě velké kusy a prach. Jeho vylepšená podoba Hydroton obsahuje stejně velké části jílu,vysokou čistotu a upravené pH vhodné pro růst rostlin. Perlit provzdušní půdu, má dobrou propustnost, je drobnější, ale někdy při cirkulaci vody ucpe filtr. Mezi další pěstební média patří fytocell, mapito nebo minerální vlna rockwool.

Domácí aquasystém

Zavlažovací aquasystémy jsou komfortnější než ruční doplňování vody. Vyrobíte je třeba z kbelíku od barvy a podobně velkého květináče, vložíte pěstební médium a akvarijní kompresor s klasickou a směšovací hadičkou. Živný roztok bude cirkulovat, dostane se rychleji ke kořenům a ty budou dobře zásobeny kyslíkem. Stačí časovým spínačem systém spustit 6x až 8x denně vždy v délce 15 minut.

Koupit si můžete i hotovou nádobu na hydroponii. Každých 7 až 10 dní vyměníte živný roztok a dle potřeby ho doplníte. Vhodné osvětlení zajistí rychlejší růst. LED panely rostliny nespálí a dodají jim veškeré potřebné světelné spektrum. Většině rostlin stačí přisvětlovat 8 až 12 hodin denně dle fáze růstu

Výběr hydroponického živného roztoku

Na výživný hydroponický roztok stačí smíchat v doporučeném poměru vhodné hnojivo s vodou. Například třeba nedostatek železa způsobuje chlorózu listů, nadbytek dusíku zase vede k vytáhlým a neduživým výhonům. Pokud si chcete usnadnit práci, dávkovače živin ohlídají pH i obsah živného roztoku a doplní ho o potřebné složky. Tak co, vyzkoušíte pěstování rostlin pomocí hydroponie?

Zobrazit všechny články

Porovnání výrobků

Porovnat

Zasílat novinky

Zobrazit starší letáky

Chcete od nás dostávat novinky a akční nabídky? Pak neváhejte zaregistrovat Vaši e-mailovou adresu a potvrdit.

Informace o zpracování osobních údajů (GDPR).

Odhlášení z odběru

Kontakt

AZTechnika.cz
CS Technika s.r.o.

Krkonošská 2912
544 01, Dvůr Králové nad Labem

Telefon: +420 491 114 383
Mobil: +420 734 644 335
E-mail: info@aztechnika.cz
Web: www.aztechnika.cz

Výhody nákupu u nás

Patříme mezi největší prodejce zahradní techniky.

Máme vlastní bohaté zkušenosti s prodávanými výrobky.

Kvalitní zázemí a tým vyškolených pracovníků.

Možnost vrácení zboží do 14 dnů samozřejmostí.

Doprava 
zdarma nad 2000 Kč!
(s vyjímkou kategorie Dětská hřiště
a produkty se speciální dopravou)

 

Naposledy prohlížené zboží

Nemáte doposud žádné navštívené produkty.