Přihlášení
Ztratili jste heslo?

AZ TECHNIKA PARTNER PROFESIONÁLŮ +420 491 114 383, +420 734 644 335 info@aztechnika.cz

AZ technika > Top
zahrada v červnu

Co dělat v červnu na zahradě

21.06.2024
V červnu už máme na zahrádkách většinu rostlin vysetých a vysázených. V užitkové zahradě dozrávají první plody, salát, ředkvičky, jahody, třešně či hrášek a na okrasných rostlinách a keřích se objevují pestré květy.

Co udělat na zahradě v červnu a co bychom určitě neměli příliš odkládat?

Pravidelně odstraňujte plevel

Pletí a kypření půdy je sice nezábavné, ale velmi prospěšné. Zkuste některý z triků, jak šíření plevele trochu omezit. Výborně funguje mulčování, což je zakrývání holé půdy vhodnými materiály. Mulč v půdě uchová vláhu i živiny. Hodit se vám mohou drtiče větví, bubnové mulčovací sekačky, svahové mulčovací sekačky i klasické mulčovače. Mulčovat můžete užitkové, okrasné i bylinkové záhony, ale i trávník. Díky lepšímu růstu trávy se tak snižuje tvorba travní plsti. Trávník je dobře zásoben živinami, nedává prostor plevelům a mechům a zachovává si navíc svoje původní druhové složení.

Vysejte nenáročné a vděčné dvouletky

Pořiďte si pomůcky pro předpěstování. Výsevem a předpěstováním dvouletých rostlin ušetříte za nákupy sazenic v příštím roce. Některé dvouletky, jako jsou pomněnky, se snadno vysemení i samy, stačí jim po odkvětu nechat dozrát semena. V červnu vysévejte macešky, okrasné sedmikrásky, hvozdíky bradaté i měsíčnici roční. Maceškám při klíčení škodí vysoké teploty, proto je zpočátku ochraňte před sluncem. Dbejte na pravidelnou zálivku, ať semena nezaschnou.

Namnožte trvalky rozdělením trsů a pěstujte nové jahodníky

I rostliny, kterým říkáme trvalky, potřebují občas péči a zmlazení. Ty kvetoucí na jaře přesaďte a množte dělením trsů do poloviny června. Pořiďte si kvalitní zahradní ruční nářadí, část trsu ponechte a část vyrýpněte rycími vidlemi či rýčem s co největším kořenovým balem a vysaďte na nové místo. Než se rostlinky ujmou, chraňte přesazené rostliny před prudkým sluncem a pravidelně je zalévejte. První šlahouny se na jahodnících začínají objevovat už v době květu. Rostliny nechte dobře zakořenit a až pak je teprve uřízněte ostrým nožem.

Vytvarujte živé ploty

Počátkem června můžeme dokončit tvarující řez a stříhání živých plotů. Pravidelné zastřihávání výhonů zajistí rostlinám pevný růst. U volně rostoucích přírodních živých plotů řez provádějte po odkvětu. Zvýšenou opatrnost věnujte hnízdícím ptákům. Pokud si všimnete hnízda, počkejte, až vyvedou svá mladá ptáčátka. Náš aku program nabízí nástavce v podobě nůžek na živý plot. Na stříhání si však můžete pořídit i jiné elektrické, teleskopické či mechanické nůžky a seřezávače živého plotu.

Pečujte o rajčata a papriky

Pokud nemáte u tyčkových rajčat či paprik spirálovité kovové tyče nebo rovné tyčky, je nejvyšší čas je instalovat. Plody rajčat se u tyčkových odrůd pěstují na jeden výhon a v nejteplejších oblastech můžete ponechat i dva hlavní výhony. Výhony vyrůstající z paždí listů neboli zálistky průběžně vylamujte, aby se rostliny nevysilovaly a úroda se nesnižovala. U keříčkových odrůd všechny výhony ponechte. Při zálivce nestříkejte vodu na listy, ať zamezíte vzniku plísní a nutnosti použití postřiků.

Zobrazit všechny články

Porovnání výrobků

Porovnat

Zasílat novinky

Zobrazit starší letáky

Chcete od nás dostávat novinky a akční nabídky? Pak neváhejte zaregistrovat Vaši e-mailovou adresu a potvrdit.

Informace o zpracování osobních údajů (GDPR).

Odhlášení z odběru

Kontakt

AZTechnika.cz
CS Technika s.r.o.

Krkonošská 2912
544 01, Dvůr Králové nad Labem

Telefon: +420 491 114 383
Mobil: +420 734 644 335
E-mail: info@aztechnika.cz
Web: www.aztechnika.cz

Výhody nákupu u nás

Patříme mezi největší prodejce zahradní techniky.

Máme vlastní bohaté zkušenosti s prodávanými výrobky.

Kvalitní zázemí a tým vyškolených pracovníků.

Možnost vrácení zboží do 14 dnů samozřejmostí.

Doprava 
zdarma nad 2000 Kč!
(s vyjímkou kategorie Dětská hřiště
a produkty se speciální dopravou)

 

Naposledy prohlížené zboží

Nemáte doposud žádné navštívené produkty.