Přihlášení
Ztratili jste heslo?

AZ TECHNIKA PARTNER PROFESIONÁLŮ +420 491 114 383, +420 734 644 335 info@aztechnika.cz

AZ technika > Top

Vyvýšené záhony na zahradě

23.05.2022
Krása květin rozzáří každou zahradu. V poslední době stále modernější a žádanější je i realizace vyvýšených záhonů. Pojďte s námi nahlédnout do tajů, které vyvýšené záhony skrývají.

Proč si pořídit vyvýšené záhony

Vyvýšené záhony složené z důmyslně uspořádaných vrstev poskytují pěstitelům skvělé podmínky pro pěstování rostlin. Ovoce i zelenina v nich lépe rostou, dříve dozrává a více plodí. Pojďme nahlédnout do tajů, které vyvýšené záhony skrývají.

Z čeho mohou být vyvýšené záhony

Vyvýšené záhony můžeme postavit ze starých cihel, kamenů, proutí i ze dřeva. Využít můžete i dřevěné palisády a může být i z plastu. Pokud použijete dřevěné latě, nesmí být chemicky ošetřené. Dřevo se musí od vrstev uvnitř záhonu odizolovat, aby co nejdéle vydrželo. Používají se netkané textilie, agrotextilie nebo geotexilie. Zakoupit můžete také již hotové vyvýšené záhony a rovnou sázet. 

Vrstvení správných materiálů

Vyvýšený záhon je metoda využití lepšího zúrodnění půdy. Tajemství úrodnosti spočívá ve vyšší vlhkosti i obsahu živin u těchto záhonů. Listovou výživu a příjem živin ze vzduchu zajistí ve vyvýšených záhonech lepší přístup kyslíku.

Nejprve připravte podloží. Proti hlodavcům dno i boky výkopu pokryjte králičím pletivem a odizolujte. Spodní vrstva je zabudovaná v zemi a tvoří ji větší kusy dřeva, tedy větve, klády, pařezy či dřevěné desky. Tlející dřevo udrží potřebnou vlhkost. Na ni dejte odkopané travní drny a méně kvalitní zeminu z výkopu.

Můžete použít větve z průklestu stromů, menší větvičky a drť ze štěpkovače. Pak vrstvěte listí, posekanou trávu a zbytky rostlin. Tlející rostliny tvoří humus a zajistí zvýšenou tvorbu živin. Nahoru dejte nevyzrálý kompost nebo uleželý hnůj a vrstvu kvalitní zeminy s dobře vyzrálým kompostem.

Zvolte správné rozměry

Tloušťku jednotlivých vrstev volte podle dostupnosti materiálu i výšky záhonu. Nejsvrchnější vrstva, kde budou kořenit rostliny, musí mít minimálně 25 cm. Vyvýšený záhon by neměl být širší než 120 cm. Díky tomu k němu budete mít pohodlný přístup z obou stran. Při okopávání, pletí i sklízení úrody se vám bude pracovat pohodlněji a nebudou trpět vaše záda jako při údržbě běžných záhonů.

Vyvýšené záhony na zpevněné ploše i na terase

Vyvýšené záhony můžete postavit i na zpevněnou plochu, třeba na beton i na terasu. Jen musejí mít dno a správné vrstvení. Stylové, designové a funkční zvýšené záhony z přírodního materiálu nebo plastů mohou imitovat i přírodní kámen. Stanou se krásným dekorativním prvkem na zahradě i na terase. Stačí si vybrat z různých velikostí a rozměrů, které odpovídají vaším představám.

Zobrazit všechny články

Porovnání výrobků

Porovnat

Zasílat novinky

Zobrazit starší letáky

Chcete od nás dostávat novinky a akční nabídky? Pak neváhejte zaregistrovat Vaši e-mailovou adresu a potvrdit.

Informace o zpracování osobních údajů (GDPR).

Odhlášení z odběru

Kontakt

AZTechnika.cz
CS Technika s.r.o.

Krkonošská 2912
544 01, Dvůr Králové nad Labem

Telefon: +420 491 114 383
Mobil: +420 734 644 335
E-mail: info@aztechnika.cz
Web: www.aztechnika.cz

Výhody nákupu u nás

Patříme mezi největší prodejce zahradní techniky.

Máme vlastní bohaté zkušenosti s prodávanými výrobky.

Kvalitní zázemí a tým vyškolených pracovníků.

Možnost vrácení zboží do 14 dnů samozřejmostí.

Doprava 
zdarma nad 2000 Kč!
(s vyjímkou kategorie Dětská hřiště
a produkty se speciální dopravou)

 

Naposledy prohlížené zboží

Nemáte doposud žádné navštívené produkty.