Přihlášení
Ztratili jste heslo?

AZ TECHNIKA PARTNER PROFESIONÁLŮ +420 491 114 383, +420 734 644 335 info@aztechnika.cz

AZ technika > Top
permakultura

Udržitelná zahrada plná života

05.06.2024
Permakulturní zahrady jsou často spojovány s bezúdržbovostí a jednoduchostí. I když zrovna neplánujete proměnit svou zahradu v čistou permakulturu, zkuste zahradničit o něco udržitelněji.

I přesto, že permakulturní zahrady díky rozmanitosti a smíšeným záhonům působí trochu chaotickým dojmem, v užitkové živé zahradě jsou přírodní vztahy v rovnováze, díky čemuž vám zahrada poskytne dostatek ovoce, zeleniny a bylinek po celý rok. Jak docílit spokojenosti rostlin, hmyzu i zahradníka?

Využívejte vzájemných vztahů rostlin

V permakulturní zahradě využívají smíšené výsadby neboli polykultury rostlinných vztahů tak, aby si rostliny vzájemně nepřekážely a vzájemně si prospívaly. Měsíček a aksamitníky neboli afrikány odpuzují háďátka, proto je zasaďte mezi cibuloviny, mrkev a hrách. Díky křenu ochráníte od různých nemocí ovocné stromy, česnek ochrání jahodníky, bazalka zvýrazní chuť rajčatům a fenykl okurkám.

Kopr podpoří klíčení semínek jiných rostlin a levandule či lichořeřišnice vypudí ze zahrádky mravence. Dýně, hrách a fazole nechte popínat po kukuřicích. Vedle sebe také můžete zasadit druhy s hlubokými a mělkými kořeny, jako je mrkev a salát, které si nebudou navzájem brát minerály.

Vytvořte vyvýšené záhony

Vyvýšené záhony jsou jedním z hlavních specifických prvků permakulturních zahrad. Díky základu vytvořenému z větví stromů, listí a další organické hmoty, která v sobě skvěle udrží vodu, nabízí rostlinám dobré zázemí i v parném létě a poskytuje jim bohatou zásobu živin. Vyvýšené záhony šetří vaše záda a kolena při práci, zvyšují úrodnost i v koutech zahrad, kam byste těžko jinak něco zasázeli, ale i v centrech měst nebo třeba na balkonech a lodžiích. Navíc se stávají okrasným prvkem zahrady.

Budujte ptačí budky a hmyzí hotely

Do zahrady přivedete nový život díky kusům starého dřeva i hromadě kamení, které poslouží lépe než prodávané malé hmyzí hotýlky, ve kterých může hmyz přes zimu vymrznout. Hmyz je v zahradě nepostradatelný jako prevence různých škůdců, kypří půdu, opyluje rostliny a po odumření se stává přirozenou součástí organické hmoty pro hnojení. S nárůstem hmyzu se také můžete více těšit ze zpěvných ptáků, kteří se hmyzem živí. Jako zázemí jim pověste v zahradě ptačí budky a krmítka.

Proti úbytku včel a čmeláků, kteří jsou nejdůležitějšími opylovači, můžete bojovat například zeleným hnojením. Po sklizení části záhonu na něj vysejte hořčici, řepku či svazenku. Za 6 týdnů si z ní včelky udělají zásoby a po zapravení do půdy ji skvěle využijete jako vysoce účinné přírodní hnojivo.

Vyrobte si vlastní kompost

Díky domácímu kompostu využijete biologický odpad z kuchyně i zahrady. Kompost je vhodný pro všechny rostliny, stromy, keře i trávník. Na kompost dávejte zbytky zeleniny a ovoce, ostříhané větve stromů upravené v drtiči větví či štěpkovači a posečenou trávu. Vhodná je i kávová sedlina, vyluhované čajové sáčky, banánové slupky i vaječné skořápky. Půdu můžete obohatit i zeleným hnojením, popelem, dřevěným uhlím a vápnem a ke hnojení se dají využít třeba i bylinné jíchy.

Zobrazit všechny články

Porovnání výrobků

Porovnat

Zasílat novinky

Zobrazit starší letáky

Chcete od nás dostávat novinky a akční nabídky? Pak neváhejte zaregistrovat Vaši e-mailovou adresu a potvrdit.

Informace o zpracování osobních údajů (GDPR).

Odhlášení z odběru

Kontakt

AZTechnika.cz
CS Technika s.r.o.

Krkonošská 2912
544 01, Dvůr Králové nad Labem

Telefon: +420 491 114 383
Mobil: +420 734 644 335
E-mail: info@aztechnika.cz
Web: www.aztechnika.cz

Výhody nákupu u nás

Patříme mezi největší prodejce zahradní techniky.

Máme vlastní bohaté zkušenosti s prodávanými výrobky.

Kvalitní zázemí a tým vyškolených pracovníků.

Možnost vrácení zboží do 14 dnů samozřejmostí.

Doprava 
zdarma nad 2000 Kč!
(s vyjímkou kategorie Dětská hřiště
a produkty se speciální dopravou)

 

Naposledy prohlížené zboží

Nemáte doposud žádné navštívené produkty.