Přihlášení
Ztratili jste heslo?

AZ TECHNIKA PARTNER PROFESIONÁLŮ +420 491 114 383, +420 734 644 335 info@aztechnika.cz

AZ technika > Top

Údržba štípaček na dřevo

08.12.2023
Štípačky na dřevo jsou stále oblíbenější u mnoha zákazníků, kteří potřebují zpracovat větší množství dřeva a klasická sekera je už prostě málo... Štípačka ale jako každý stroj potřebuje údržbu. Připravili jsme pro vás několik rad, jak správně o štípačku d

Jak pečovat o štípače dříví

Hydraulické štípačky dřeva nám ulehčí spoustu práce s přípravou palivového dříví. Potřebují od nás i pravidelnou péči. Pohyblivé mechanické části si žádají čas od času tu správnou údržbu.

Kdo maže, ten lehce štípe

Základem je mazání, které snižuje tření mezi plochami. U vertikálních štípačů k němu dochází mezi svislým výsuvným sloupkem a pouzdrem s plastovými vodítky. Pravidelně vrstvou vazelíny mažte kovové části, které se opírají o plastové vložky zvenku i zevnitř. Části se budou méně opotřebovávat, chod štípače bude hladší a budete moci vynakládat méně energie na štípání.

U horizontálních štípačů se místo klínu pohybuje tlačná patka upevněná na pouzdře, které klouže po vodicím tunelu. Mezi nimi jsou plastová vodítka. Zde stačí čistit a mazat vodorovný ocelový tunel, hlavně horní a spodní stranu. Promažte i pístnici, která vyjíždí z hydraulického válce.

Nejvíce namáhaná místa

Nejvíce namáhány jsou styčné plochy u sloupku zezadu a u pouzdra z vnitřní strany zepředu, kde dochází k nejvyššímu opotřebení plastových vodítek, které se dají vyměnit v našem servisu. Mezi příslušenství, které je třeba časem občas vyměnit, patří hydraulické hadice, čerpadla a pístnice.

Kam patří hydraulický olej

Kapalinový válec se neobejde bez čerpadla, které dodává do hydraulického okruhu tlak a k tomu potřebuje hydraulický olej. Jeho hladinu kontrolujte před každým použitím stroje pomocí měrky, která je ve víčku olejové vany. U svislých štípačů slouží víčko při mírném povolení současně jako odvzdušňovací ventil. U horizontálních štípačů je tento ventil zvlášť a odvzdušnění se musí provést před každým štípáním. Před odšroubováním zátky olejové vany stroj umístěte do svislé polohy.

Hydraulický olej se musí občas vyměnit. Poprvé po 5. provozních hodinách a pak vždy po 50. hodinách práce nebo 1x za 2 roky, i když se štípačem nepracujete. Objem olejové náplně se liší a najdete ho v návodu. Kontrolujte a dotahujte i spoje hydraulického systému, ať olej neuniká.

Čistota a údržba

Vnější plášť lze lehce otřít vlhkým hadrem, nejlepší je však suchý hadr, smetáček a stlačený vzduch. Sloupek a ovládací páky důkladně očistěte a natřete vrstvou plastického maziva. Snížíte tření a konzervujte ocelové části. Štípač na dřevo nepřetěžujte a používejte ho v předepsaném cyklu. Kupte si takový, který zvládne víc, než potřebujete, zkrátka a dobře, raději mírně předimenzovaný.

Hodně používejte základní klín, který do dřeva proniká nejsnadněji a při opotřebení ho nechte nabrousit. Používání nástavců s rozšiřovacím nebo křížovým klínem zvyšuje odpor, který musí štípač překonat. Používejte je jen u kratších špalků bez suků, které jdou lehce rozštípnout.

Zobrazit všechny články

Porovnání výrobků

Porovnat

Zasílat novinky

Zobrazit starší letáky

Chcete od nás dostávat novinky a akční nabídky? Pak neváhejte zaregistrovat Vaši e-mailovou adresu a potvrdit.

Informace o zpracování osobních údajů (GDPR).

Odhlášení z odběru

Kontakt

AZTechnika.cz
CS Technika s.r.o.

Krkonošská 2912
544 01, Dvůr Králové nad Labem

Telefon: +420 491 114 383
Mobil: +420 734 644 335
E-mail: info@aztechnika.cz
Web: www.aztechnika.cz

Výhody nákupu u nás

Patříme mezi největší prodejce zahradní techniky.

Máme vlastní bohaté zkušenosti s prodávanými výrobky.

Kvalitní zázemí a tým vyškolených pracovníků.

Možnost vrácení zboží do 14 dnů samozřejmostí.

Doprava 
zdarma nad 2000 Kč!
(s vyjímkou kategorie Dětská hřiště
a produkty se speciální dopravou)

 

Naposledy prohlížené zboží

Nemáte doposud žádné navštívené produkty.