Přihlášení
Ztratili jste heslo?

AZ TECHNIKA PARTNER PROFESIONÁLŮ +420 491 114 383, +420 734 644 335 info@aztechnika.cz

AZ technika > Top
Řez stromů a keřů na jaře

Řez keřů a stromů na jaře

06.02.2024
Jaro je ideální období na prořezávání stromů. Prořezávejte dřeviny co nejšetrněji, aby nedošlo k odlupování kůry a dalšímu poškození. Jak prořezávat stromy a na co se nejdříve vrhnout?

Jaro je ideální období na prořezávání stromů. Prořezávejte dřeviny co nejšetrněji, aby nedošlo k odlupování kůry a dalšímu poškození. Jak prořezávat stromy a na co se nejdříve vrhnout?

Jak prořezávat stromy

Při střihu a řezu nenechávejte na stromech pahýly. Větve odřezávejte v místě větevního kroužku, kde se rány nejrychleji zacelují. Všechny řezy zatřete stromovým balzámem nebo štěpařským voskem. Opravný výchovný, omlazovací, zdravotní a prosvětlovací řez proveďte na konci února a během března. Podstatné je, aby byl řez proveden ještě předtím, než do větviček začne proudit míza. Během prořezávky musí být sucho, nesmí pršet ani mrznout a teplota nesmí klesnout pod -5 °C.

Řez bobulovin

Nejprve začněte bobulovinami, které raší o dost dříve než ostatní ovocné dřeviny. Vrhněte se na angrešty, rybízy, maliníky, ostružiníky, kanadské i kamčatské borůvky, brusinky a vinnou révu.

Hlavně angrešty a rybízy prostříhejte co nejdříve, jinak hrozí vylamování již narašených pupenů. Vyřežte tříleté a starší dřevo. Tyto keře plodí na dvouletém dřevě, takže jej ponechte co nejvíce. Kmínkové rybízy a angrešty potřebují vzdušnou korunu bez vlků, takže ji pěkně prosvětlete.

Z maliníků odstraňte příliš husté mladé výhony, další výhony zmlaďte a zkraťte nevyzrálé části. U ostružiníků zregulujte počet výhonů. U mladých rostlin maximálně na 2 až 3 a u starších na 4 až 5. Na vyšší stromy si pořiďte teleskopické zahradní nůžky a na silné větve kvalitní pilku.

Tvarování koruny u jádrovin

Následně se v únoru vrhněte na prořezávání jádrovin, tedy hrušní, jabloní a kdouloní. Odstraňte nemocné, suché, poškozené a zahušťující větve i vlky a vytvarujte vzdušnou a prosvětlenou korunu. Můžete také provést průklest lísky obecné. Určitě neřežte peckoviny, které se prořezávají až po sklizni. Třešně a višně se řežou v době květu i plodu a striktní tvarování nevyžadují. Pokud jste strom vysadili na podzim, zakraťte jeho větve až na přelomu února a března, kdy skončí ty největší mrazy.

Řez vinné révy

Při prořezávce vinné révy nechte na výhonu jen 1 až 2 očka a rostlinu řežte na čípek tak, že necháte ještě kousek dřeva za očkem. Odstraňte všechny slabší výhonky a ponechte jen silnější dřevo. Jestliže řez vinné révy neuděláte, nebo jej neprovedete důkladně, hrozny budou malé a nekvalitní. Pokud se dáte i do prořezávky živého plotu, mohou se vám hodit naše plotostřihy, se kterými jde střih snadno.

Zobrazit všechny články

Porovnání výrobků

Porovnat

Zasílat novinky

Zobrazit starší letáky

Chcete od nás dostávat novinky a akční nabídky? Pak neváhejte zaregistrovat Vaši e-mailovou adresu a potvrdit.

Informace o zpracování osobních údajů (GDPR).

Odhlášení z odběru

Kontakt

AZTechnika.cz
CS Technika s.r.o.

Krkonošská 2912
544 01, Dvůr Králové nad Labem

Telefon: +420 491 114 383
Mobil: +420 734 644 335
E-mail: info@aztechnika.cz
Web: www.aztechnika.cz

Výhody nákupu u nás

Patříme mezi největší prodejce zahradní techniky.

Máme vlastní bohaté zkušenosti s prodávanými výrobky.

Kvalitní zázemí a tým vyškolených pracovníků.

Možnost vrácení zboží do 14 dnů samozřejmostí.

Doprava 
zdarma nad 2000 Kč!
(s vyjímkou kategorie Dětská hřiště
a produkty se speciální dopravou)

 

Naposledy prohlížené zboží

Nemáte doposud žádné navštívené produkty.