Přihlášení
Ztratili jste heslo?

AZ TECHNIKA PARTNER PROFESIONÁLŮ +420 491 114 383, +420 734 644 335 info@aztechnika.cz

AZ technika > Top
předpěstování zeleniny

Předpěstování a jarní výsev zeleniny

12.03.2024
Chcete se letos spolehnout na vlastní zásoby čerstvé zeleniny? Přinášíme vám cenné rady, s jakými druhy, kdy a jak začít. Máme pro vás pár osvědčených tipů, jak se letos dočkat vlastní kvalitní úrody.

Jak a kdy začít předpěstovávat zeleninu

S předpěstováním sazenic začněte v únoru a březnu. V únoru vysévejte semena s dlouhou vegetační dobou, tedy celer, lilek, papriky či rajčata. V březnu lze předpěstovat většinu zeleniny. Semínka okurek, rajčat i paprik dejte do minipařenišť a sadbovačů se zeminou pro výsev po 2 až 3 ks. Můžete ji smíchat s trochou kompostu a nádobu dát za okno na parapet. Sazeničky musí být na světle a v teple až do doby, než přejdou mrazy. Pak je přesaďte do fóliovníku, pařníku, skleníku či na záhon.

Příprava půdy a osiva

Od druhé poloviny března můžete vysévat některá semínka přímo do půdy. Jde hlavně o mrkve, ředkvičky, petržel, sazečky cibule, saláty nebo špenát. Pro výsadbu kořenové i listové zeleniny smíchejte zahradní zeminu s kompostem v poměru 1:1, přidat můžete i pěstitelský substrát. Pokud chcete podpořit tvorbu květů a semen, přidejte hnojivo ze zkvašených slepičinců. Díky nim vám poroste hlavně brokolice, květák, cukety, rajčata, okurky i košťáloviny.

Jak hluboko vysévat

Semena jednotlivých rostlin se sejí jen tak hluboko, jak jsou veliká. Pozor si dejte obzvláště u semen salátů, které se dávají jen na povrch zeminy a zlehka zahrnou, protože jsou tzv. světloklíčivá.

Co dělat, aby se rostliny nevytahovaly

Pokud jsou rostlinky malé, slabé a vytahují se za světlem, přivažte je k opěrné tyčce, ať se nezlomí. Ven je vysaďte až po 15. květnu, kdy je neohrozí přízemní mrazíky. V jarní půdě plné živin na slunci brzy zesílí. Pokud jste v únoru a březnu zaspali, rajčata, okurky i papriky můžete set v březnu a začátkem dubna přímo do vyššího pařeniště, fóliovníku i skleníku. Udržujte pro ně teplo podestýlkou z koňského hnoje nebo přitápěním. Můžete si také nakoupit předpěstované sazenice.

Kterou zeleninu vysazovat až po zmrzlých

Zeleninu citlivou na přízemní mrazíky, jako jsou okurky, rajčata, papriky, cukety, dýně či lilky vysazujte raději až v polovině května, tzv. po zmrzlých, aby se mladé sazeničky nepoškodily mrazem. Samozřejmě záleží na lokalitě, kde je pěstujete. Na jihu a v nížinách se záhony začínají zelenat mnohem dříve než na severu a ve vyšších nadmořských výškách, kde je dobré s výsadbou posečkat. Mladé rostliny můžete chránit netkanou textilií, více tepelného komfortu jim dá skleník i pařeniště.

Zobrazit všechny články

Porovnání výrobků

Porovnat

Zasílat novinky

Zobrazit starší letáky

Chcete od nás dostávat novinky a akční nabídky? Pak neváhejte zaregistrovat Vaši e-mailovou adresu a potvrdit.

Informace o zpracování osobních údajů (GDPR).

Odhlášení z odběru

Kontakt

AZTechnika.cz
CS Technika s.r.o.

Krkonošská 2912
544 01, Dvůr Králové nad Labem

Telefon: +420 491 114 383
Mobil: +420 734 644 335
E-mail: info@aztechnika.cz
Web: www.aztechnika.cz

Výhody nákupu u nás

Patříme mezi největší prodejce zahradní techniky.

Máme vlastní bohaté zkušenosti s prodávanými výrobky.

Kvalitní zázemí a tým vyškolených pracovníků.

Možnost vrácení zboží do 14 dnů samozřejmostí.

Doprava 
zdarma nad 2000 Kč!
(s vyjímkou kategorie Dětská hřiště
a produkty se speciální dopravou)

 

Naposledy prohlížené zboží

Nemáte doposud žádné navštívené produkty.