Přihlášení
Ztratili jste heslo?

AZ TECHNIKA PARTNER PROFESIONÁLŮ +420 491 114 383, +420 734 644 335 info@aztechnika.cz

AZ technika > Top
Kvetoucí zahrada v květnu

Pestrobarevný květen na naší zahradě

10.05.2024
I když je v květnu počasí stále nestálé a tak trochu jako na houpačce, teplých dnů stále přibývá a sluníčko nenechá nikoho v klidu. Proto nastává nejvyšší čas na přichystání zahrady na letní období.

I když je v květnu počasí stále nestálé a tak trochu jako na houpačce, teplých dnů stále přibývá a sluníčko nenechá nikoho v klidu. Proto nastává nejvyšší čas na přichystání zahrady na letní období. Na co je třeba v květnu na zahradě nezapomenout a co vše je potřeba udělat? Podívejme se na to.

Okrasná zahrada v plném rozpuku

S výsadbou předpěstovaných letniček, balkónovek, rajčat, paprik či okurek je třeba počkat. Ven je zasaďte až po „Ledových mužích“, kteří každoročně ukončí chladné počasí. Tihle „Zmrzlí mužíci“ chodí 12. až 14. května a někdy po nich přichází i deštivá Žofie. Pokud sazeničky vysadíte ven o něco dříve, je důležité je zejména na noc přikrýt netkanou textilií. Můžete také vysít nový trávník a dbát na jeho pravidelné stříhání i přihnojování.

Pokud máte na zahradě borovici, případně jiné jehličnany, pak je třeba koncem měsíce začít se zaštipováním rašících konců, díky čemuž strom pěkně časem vytvarujete. Vřesovce alespoň o půlku sestřihněte a rododendrony přihnojte kvalitním hnojivem bez obsahu vápna. Vysadit i přesadit je lze i během kvetení. Pokud chcete vysadit v květnu jiné dřeviny, volte už jen ty kontejnerované.

Z posledních odkvétajících cibulovin odstraňte semeníky. Odkvetlé květy odštipujte tak, aby rostlině zůstala co největší zelená část. Pokud jsou cibulky zasazené a pěstované v nádobě, nechte je při menší zálivce zatáhnout. Do vyčištěných zahradních jezírek napusťte vodu a vysaďte lekníny a další vodní rostliny. V květnu se také na rostlinách začínají objevovat první mšice, na které je důležité použít speciální postřiky a průběžně sledovat, zda se netvoří na listech černé skvrny nebo plíseň.

Ovocná zahrada

Vysazené jahody před příchodem „Ledových mužů“ přikryjte netkanou textilií, která je ochrání před přízemními mrazíky. Po výše zmíněném datu je můžete odkrýt. I přesto, že už ovocné stromy kvetou, u všech peckovin a ořešáků je možné upravovat korunu stromu pomocí řezu.

V květnu ještě není pozdě ani na výsadbu vinné révy. Jakmile ovocné stromy odkvetou, nezapomeňte kolem zkypřit půdu a dostatečně je prolít. Všechny stromy také pravidelně chraňte proti škůdcům a chorobám speciálními přípravky a postřiky. K tomu se vám budou hodit vhodné postřikovače.

Zeleninová zahrada

Do záhonů můžete vysévat a sázet ředkvičky, květák, kedlubny, špenát, brokolici, celer, řepu i pórek. Ke konci měsíce přidejte i rajčata, papriky, lilek, tykve, cukety, okurky a melouny. Do konce května je vhodné v chladném období či ve vyšších horských oblastech na noc rostliny přikrývat jemnou bílou netkanou textilií.

Na záhon už můžete do bylinkových záhonů sázet a vysévat voňavé bylinky jako je bazalka, levandule, máta, libeček, divizna, máta či meduňka. Využít můžete třeba vyvýšené záhony. Z posečené trávy, zbytků rostlin ze skleníku, fóliovníku či pařeniště založte v kompostéru kompost. K jeho urychlení můžete použít například výluh z kopřiv. Začátkem května je také už možné sklízet první rebarboru.

Zobrazit všechny články

Porovnání výrobků

Porovnat

Zasílat novinky

Zobrazit starší letáky

Chcete od nás dostávat novinky a akční nabídky? Pak neváhejte zaregistrovat Vaši e-mailovou adresu a potvrdit.

Informace o zpracování osobních údajů (GDPR).

Odhlášení z odběru

Kontakt

AZTechnika.cz
CS Technika s.r.o.

Krkonošská 2912
544 01, Dvůr Králové nad Labem

Telefon: +420 491 114 383
Mobil: +420 734 644 335
E-mail: info@aztechnika.cz
Web: www.aztechnika.cz

Výhody nákupu u nás

Patříme mezi největší prodejce zahradní techniky.

Máme vlastní bohaté zkušenosti s prodávanými výrobky.

Kvalitní zázemí a tým vyškolených pracovníků.

Možnost vrácení zboží do 14 dnů samozřejmostí.

Doprava 
zdarma nad 2000 Kč!
(s vyjímkou kategorie Dětská hřiště
a produkty se speciální dopravou)

 

Naposledy prohlížené zboží

Nemáte doposud žádné navštívené produkty.