Přihlášení
Ztratili jste heslo?

AZ TECHNIKA PARTNER PROFESIONÁLŮ +420 491 114 383, +420 734 644 335 info@aztechnika.cz

AZ technika > Top

Péče o trávník

08.06.2021
Také se Vám líbí hustý a krásně zelený trávník? Poradíme Vám, jak docílíte, aby právě ten Váš trávník na zahradě byl jeden hustý zelený koberec.

Aby byl trávník jako zelený koberec

Jaro je konečně v plném proudu. A jako každý rok se většina z nás snaží dosáhnout, aby trávník na zahradě byl opravdu hustý a krásně zelený. Pokud máme již z předchozí sezóny trávník dobře založený, postačí jen travní plochu dobře nastartovat, případně opravit některé části, kde se po zimě trávník vytratil.

Na začátek péče o trávník je důležité jeho provzdušnění a odstranění starých částí trávy z travního porostu. K tomuto účelu nám poslouží vertikutátor. Jeho výběr ovlivňuje především plocha, kterou budeme provzdušňovat. Pro větší travní plochy je ideální motorový, výkonný vertikutátor. Na menších zahradách a předzahrádkách si vystačíme s elektrickým nebo AKU vertikutátorem. Po vertikutaci máme vždy pocit, že jsme trávě spíše ublížili, než pomohli. Ale do týdne, až 14 dnů se tráva při dostatečné zálivce a vhodném hnojení nádherně rozroste a zazelená.

Pro dosev trávy a hnojení doporučujeme výrobky od firmy Wolf-Garten. Nabízí nejen kvalitní travní semena, určená pro zakládání nových trávníků, ale i pro jarní dosévání a opravu poškozených ploch. V kombinaci s vhodným hnojivem Vám trávník poroste opravdu před očima.

Samozřejmě nesmíme zapomenout na pravidelnou závlahu a sekání.

Trávu je dobré sekat s určitou pravidelností a pokud chceme dosáhnout hustý a odolný travní koberec, je dobré sekat minimálně 1x týdně. V každém případě není správné, pokud necháme trávu vyrůst a následně ji sekáním pokrátíme o více než 1/3 délky. Vždy je lepším řešením, sekat častěji a vždy jen o 1/3 délky. Tím tráva výrazně posílí a bude i odolná.

Výslednou výšku sečení si vždy lze nastavit na sekačce. Kvalitní trávníky jsou sečené extra krátce a jejich maximální délka je do 3cm. Předpoklad takto krátkého sečení je ale ideálně rovný terén. Veškeré nerovnosti a náhlé snížení výšky sečení díky nerovnostem může trávník poškodit.

 

Jakou vybrat sekačku na trávu?

Pro větší plochy se používají benzínové sekačky s pojezdem nebo bez pojezdu. Elektrické sekačky jsou závislé na přívodu el. energie a tak jsou ideální volbou pro menší zahrady. Velice žádanou volbou jsou v současné době akumulátorové sekačky, kde nejste vázáni na délku přívodního kabelu a zároveň hlukem benzínového motoru nerušíte sebe ani okolí. Baterii a nabíječku můžete využít i pro další stroje a vytvořit si tak vaši aku rodinu. Hitem poslední doby jsou robotické sekačky. O něco vyšší pořizovací cena se Vám vrátí v podobě maximálního pohodlí při pravidelné údržbě Vašeho trávníku.

Konstrukčně se nejčastěji využívají rotační sekačky, které fungují na principu rotujícího nože. Pokud nechceme trávníku uškodit, je nutné udržovat rotující nůž stále ostrý. Tupý žací nůž způsobuje rozstřepení konců trávy a následné viditelné zasychání.

 

Výšku sečení je dobré přizpůsobit i teplotním podmínkám. V letních vedrech je dobré nechat trávu o něco vyšší. Lépe si udrží vlhkost a nehrozí vypálení od ostrého slunce. Stále je ale nutné počítat s vydatnou zálivkou, která by se neměla v žádném případě realizovat v době, kdy je slunce vystavené slunci. Vždy je dobré zalévat ve večerních hodinách a pokud použijete zavlažovací systém a programovací hodiny, pak je ideální čas pro vydatnou zálivku až v pozdních nočních hodinách.

Péče o trávník se nám vrátí v podobě opravdu hustého travního koberce, který se v letních dnech stává ideální plochou pro odpočinek i různé aktivity.

Veškerou techniku pro údržbu a sečení trávníků naleznete v našem e-shopu AZ Technika. Rádi Vám poradíme s výběrem vhodného sekačky a dalších produktů pro správnou údržbu Vašeho trávníků.

 

Zobrazit všechny články

Porovnání výrobků

Porovnat

Zasílat novinky

Zobrazit starší letáky

Chcete od nás dostávat novinky a akční nabídky? Pak neváhejte zaregistrovat Vaši e-mailovou adresu a potvrdit.

Informace o zpracování osobních údajů (GDPR).

Odhlášení z odběru

Kontakt

AZTechnika.cz
CS Technika s.r.o.

Krkonošská 2912
544 01, Dvůr Králové nad Labem

Telefon: +420 491 114 383
Mobil: +420 734 644 335
E-mail: info@aztechnika.cz
Web: www.aztechnika.cz

Výhody nákupu u nás

Patříme mezi největší prodejce zahradní techniky.

Máme vlastní bohaté zkušenosti s prodávanými výrobky.

Kvalitní zázemí a tým vyškolených pracovníků.

Možnost vrácení zboží do 14 dnů samozřejmostí.

Doprava 
zdarma nad 2000 Kč!
(s vyjímkou kategorie Dětská hřiště
a produkty se speciální dopravou)

 

Naposledy prohlížené zboží

Nemáte doposud žádné navštívené produkty.