Přihlášení
Ztratili jste heslo?

AZ TECHNIKA PARTNER PROFESIONÁLŮ +420 491 114 383, +420 734 644 335 info@aztechnika.cz

AZ technika > Top
permakulturní zahrada

Jak začít s permakulturami na zahradě

11.04.2024
Permakultura je dlouhodobé a udržitelné zajišťování potřeb při regeneraci ekosystému. Jde o zajištění kalorických potravin, vlákniny, ovoce a zeleniny, bylinek, topiva, pohybu i zdravého životního stylu.

Cílem je zásahy a postupy dělat z pozemku lepší, stabilnější, zdravější a krásnější místo k životu, mít z něj užitek a radost ve formě vlastní úrody, pestřejší stravy, lepší kondice i semínek pro přátele.

Permakultura a nastartování regenerace

Pozemek, který byl v minulosti chemicky ošetřován, je třeba nastartovat pro regeneraci ekosystému. Musíte vypozorovat a identifikovat limitující faktory, které omezují zdraví ekosystému a jeho produktivitu. Může to být nedostatek světla, sucho, neúrodná půda, eroze, chemická kontaminace půdy, chladné klima, pravidelné záplavy, lesní zvěř okusující stromky i zamoření pozemku slimáky.

Odstranění či potlačení limitujícího faktoru

Pokácením vysokých stromů prosvětlíte zastíněný pozemek, větrolamem jej ochráníte před větrem, živým plotem před chemickou kontaminací ze sousedního pole a vsakovací příkopy zadrží vodu i ve svahu a zabrání erozi. Chov kachen zvaných Indičtí běžci pomohou zredukovat slimáky.

Přizpůsobení a adaptace

Pokud některé faktory nelze ovlivnit, je třeba pěstování přizpůsobit prostoru a oblasti. Správným výběrem druhů a odrůd pro daný klimatický region a specializací na druhy rostlin vhodné na slunce či do stínu, docílíte lepší úrody. V suchých oblastech můžete také využít třeba techniku mulčování.

Permakultura pro růst biomasy a biodiverzity

Regenerace vede k souběžnému nárůstu biomasy a biodiverzity v ekosystému. Tím se permakultura liší od průmyslového zemědělství zaměřeného na monokultury se snahou maximalizovat výnosy biomasy na úkor biodiverzity. Permakultura dbá na co největší výnos biomasy, která nepochází jen z jednoho druhu či odrůdy uniformního osiva a snaží se o co nejrozmanitější původ biomasy.

Permakulturní ekosystémy

Permakulturní ekosystémy zahrnují různé biotopy, ovocné stromy i keře, trvalky i zeleninu a hostí pestré druhy živočichů. Zaměřují se na různé kultivary, staré či místní krajové odrůdy, heterogenní osiva a polodivoké formy rostlin zajišťující maximální možnou biodiverzitu. Podle výzkumů je právě biodiverzita zdrojem stability, zvyšuje produktivitu ekosystémů a jejich odolnost vůči patogenům. V monokultuře se patogen šíří vždy rychleji a způsobuje více škody než v různorodém prostředí.

Zobrazit všechny články

Porovnání výrobků

Porovnat

Zasílat novinky

Zobrazit starší letáky

Chcete od nás dostávat novinky a akční nabídky? Pak neváhejte zaregistrovat Vaši e-mailovou adresu a potvrdit.

Informace o zpracování osobních údajů (GDPR).

Odhlášení z odběru

Kontakt

AZTechnika.cz
CS Technika s.r.o.

Krkonošská 2912
544 01, Dvůr Králové nad Labem

Telefon: +420 491 114 383
Mobil: +420 734 644 335
E-mail: info@aztechnika.cz
Web: www.aztechnika.cz

Výhody nákupu u nás

Patříme mezi největší prodejce zahradní techniky.

Máme vlastní bohaté zkušenosti s prodávanými výrobky.

Kvalitní zázemí a tým vyškolených pracovníků.

Možnost vrácení zboží do 14 dnů samozřejmostí.

Doprava 
zdarma nad 2000 Kč!
(s vyjímkou kategorie Dětská hřiště
a produkty se speciální dopravou)

 

Naposledy prohlížené zboží

Nemáte doposud žádné navštívené produkty.