Přihlášení
Ztratili jste heslo?

AZ TECHNIKA PARTNER PROFESIONÁLŮ +420 491 114 383, +420 734 644 335 info@aztechnika.cz

AZ technika > Top

Jak připravit palivové dřevo na zimu

04.11.2023
Topení dřevem má velké kouzlo. Pohled do plamenů je fascinující, uvolňující, uklidňující a nepřestává nás bavit. Navíc jde o ekologicky čisté a šetrné získávání energie z obnovitelného zdroje. Palivové dřevo vás navíc zahřeje dvakrát. Poprvé při přípravě

 

Udělejte si zásoby dříví na rok dopředu

Topení dřevem se často kombinuje s jinými zdroji, například se solárními panely nebo tepelnými čerpadly. Na zásoby dřeva je třeba myslet nejlépe rok dopředu. K topení je nejlépe využívat vyschlé tvrdé dřevo. Měkké dřevo příliš rychle hoří a vydá méně tepla. Mokré dřevo zase špatně hoří a čadí.

Dřevo zpracujte a nařežte včas

Čerstvé dřevo se musí rychle zpracovat. Jakmile vyschne, hůř se řeže a štípá. Velké kusy kmenů nařežte na kratší tak, aby se vešly do krbu či kamen. Naštípané dřevo se snadněji ukládá a rychleji a lépe vyschne. Nejlepším pomocníkem je řetězová pila, použít můžete i kotoučovou pilu s kolébkou. Na ruční řezání je třeba ruční oblouková pila s korunkovým zubem na vlhké dřevo. K řezání ruční i řetězovou pilou je vhodný stabilní a pevný kovový nebo dřevěný stojan, lidově zvaný „koza“.

Štípačky na štípání

Velké kusy kmene lze štípat pomocí zatloukacích klínů. Vhodnější jsou výkonné vertikální nebo horizontální elektrohydraulické štípačky na dřevo ve více velikostech s různým štípacím tlakem. Ušetří vám totiž spoustu práce. Elektromotor pohání hydraulické čerpadlo, z něj je tlak přenášen do pístu a ten pak kus dřeva tlačí na klín. Špalek na ně jednoduše položíte nebo postavíte a štípač jej snadno rozštípne. Stačí pravidelně kontrolovat hladinu hydraulického oleje a občas ho vyměnit.

Speciální sekery

Jako podložku si pořiďte stabilní, dobře proschlý, dostatečně široký a pro vás správně vysoký špalek z tvrdého dřeva, vysoký asi 70 cm. Štípací sekery mají speciální klínový tvar na dlouhé násadě a nesou název „kalač“. Jde vlastně o klín na toporu. Vhodná je sekera s odolným toporem z kompozitního materiálu místo dřevěného. Klasickou sekeru můžete využít na menší polínka a třísky na podpal. K rychlé přípravě třísek dobře poslouží nástěnná štípačka na třísky.

Přístřešky na dřevo

Palivové dřevo dobře uskladněte, aby bylo v suchu. Využijte přístřešky na dřevo a dřevníky. Naštípané dřevo můžete uložit i do „krechtů“ v podobě kuželových hromad s otvory pro větrání a zakrýt nepromokavou plachtou. Dá se také uložit pod přesah střechy kolem domu, kde na něj neprší, máte ho na dosah ruky a navíc vrstva dřeva zvyšuje tepelnou izolaci.

Zobrazit všechny články

Porovnání výrobků

Porovnat

Zasílat novinky

Zobrazit starší letáky

Chcete od nás dostávat novinky a akční nabídky? Pak neváhejte zaregistrovat Vaši e-mailovou adresu a potvrdit.

Informace o zpracování osobních údajů (GDPR).

Odhlášení z odběru

Kontakt

AZTechnika.cz
CS Technika s.r.o.

Krkonošská 2912
544 01, Dvůr Králové nad Labem

Telefon: +420 491 114 383
Mobil: +420 734 644 335
E-mail: info@aztechnika.cz
Web: www.aztechnika.cz

Výhody nákupu u nás

Patříme mezi největší prodejce zahradní techniky.

Máme vlastní bohaté zkušenosti s prodávanými výrobky.

Kvalitní zázemí a tým vyškolených pracovníků.

Možnost vrácení zboží do 14 dnů samozřejmostí.

Doprava 
zdarma nad 2000 Kč!
(s vyjímkou kategorie Dětská hřiště
a produkty se speciální dopravou)

 

Naposledy prohlížené zboží

Nemáte doposud žádné navštívené produkty.