Přihlášení
Ztratili jste heslo?

AZ TECHNIKA PARTNER PROFESIONÁLŮ +420 491 114 383, +420 734 644 335 info@aztechnika.cz

AZ technika > Top
Zahrada v bytě

Jak na pěstování zeleniny v bytě uprostřed města

30.03.2024
Bydlíte v bytě? Pusťte se do pěstování vlastní zeleniny a ovoce na balkoně či okenním parapetu a zajistěte si pestrý čerstvý jídelníček bez umělých hnojiv a pesticidů.

V současné době městské zahradničení celosvětově ožívá ve formě komunitních zahrad, zelených střech i osázených balkonů.

Jak na městské pěstování

Vlastní produkty můžete pěstovat na dvorku, terase, balkoně, lodžii i parapetu. Ideální jsou k tomu samozavlažovací nádoby, pěstovat se dá i v recyklovaných obalech, jako jsou kyblíky, pytle a bedny. Na zálivku si můžete shromažďovat odstátou dešťovou vodu a na hnojení domácí kompost.

Pěstování na balkoně

Pěstovat se dá od jara až do zimy, při současných teplejších zimách budete úrodu sklízet po celý rok. Pro maximální využití místa vertikálně strukturujte záhony. Vyrobte si třeba konstrukcipalet, využijte závěsné truhlíky a květináče. Stromky, plazivé a popínavé cukety či okurky potřebují větší nádoby, rajčatům a paprikám stačí střední, bylinkám malé. Každý květináč musí mít drenážní vrstvu.

Co pěstovat na balkoně

Na balkoně i parapetu zkuste pěstovat bylinky, rajčata, papriky, chilli papričky, saláty, brambory, fazolky, hrášek, kořenovou zeleninu, cibuli, česnek, okurky i cukety. Vhodné jsou i pnoucí a převislé jahody, mini borůvky, zakrslé švestky, hrušně, jabloně i třešně, beztrnné ostružiníky, maliníky či angrešty. Existují i vhodné kombinace rostlin, které si v nádobě vzájemně nevadí a dokonce jsou si prospěšné. Zkuste pěstovat třeba osvědčené rajče s bazalkou, pórek s mrkví nebo jahody s cibulí.

Co kam zasadit

Na severní straně hojně prospívají saláty a asijské bylinky, ostatní rostliny trochu trpí nedostatkem světla a slunce. Na východní stranu zasaďte severní rostliny a přidejte mátu, meduňku a bazalku. Na jižní straně je více slunce, což zvládnou přímořské bylinky, rajčata, cukety, papriky, jahody a při mírném zastínění i saláty a další bylinky. Na západní straně jsou pro rostliny ideální podmínky.

Komunitní zahrady

Pokud nemáte balkon ani dostatečně široký parapet, řešením je komunitní zahrada. Budete pěstovat ovoce a zeleninu, utužovat mezilidské vztahy a vytvářet komunitu. Podívejte se, zda je nějaká komunita v okolí, nebo se pokuste dát dohromady partu podobně naladěných lidí a pozemek.

Zobrazit všechny články

Porovnání výrobků

Porovnat

Zasílat novinky

Zobrazit starší letáky

Chcete od nás dostávat novinky a akční nabídky? Pak neváhejte zaregistrovat Vaši e-mailovou adresu a potvrdit.

Informace o zpracování osobních údajů (GDPR).

Odhlášení z odběru

Kontakt

AZTechnika.cz
CS Technika s.r.o.

Krkonošská 2912
544 01, Dvůr Králové nad Labem

Telefon: +420 491 114 383
Mobil: +420 734 644 335
E-mail: info@aztechnika.cz
Web: www.aztechnika.cz

Výhody nákupu u nás

Patříme mezi největší prodejce zahradní techniky.

Máme vlastní bohaté zkušenosti s prodávanými výrobky.

Kvalitní zázemí a tým vyškolených pracovníků.

Možnost vrácení zboží do 14 dnů samozřejmostí.

Doprava 
zdarma nad 2000 Kč!
(s vyjímkou kategorie Dětská hřiště
a produkty se speciální dopravou)

 

Naposledy prohlížené zboží

Nemáte doposud žádné navštívené produkty.