Přihlášení
Ztratili jste heslo?

AZ TECHNIKA PARTNER PROFESIONÁLŮ +420 491 114 383, +420 734 644 335 info@aztechnika.cz

AZ technika > Top
práce na zahradě v březnu

Co dělat v březnu na zahradě

03.03.2024
V březnu se na našich zahradách začínají zvolna probouzet první rostliny. Na stromech i keřích vyrážejí pupeny, rozkvétají první cibuloviny nebo třeba zlatý déšť a jiné rostliny vyžadují naši péči.

Březnový úklid a příprava zahrady

V březnu už zcela odstraňte zimní ochranu z rostlin. Mulč odhrabejte a pokud se přes zimu pěkně rozložil, můžete jej zapracovat do půdy. V březnu hned jak půda změkne, zryjte záhony, aby stihla včas slehnout. Pokud jste měli zryto už na podzim, stačí urovnat povrch. Vytrhejte plevel, půdu mírně přihnojte ideálně organickým hnojivem nebo chlévskou mrvou, ať jí po zimě dodáte potřebné živiny.

Nářadí, nádoby i přístupové cesty

Zkontrolujte kamenné zídky, skalky a chodníčky, zda mrazem neutrpěly a nepotřebují opravu. Ukliďte zahradní domky s nářadím a vyčistěte květináče a nádoby na předpěstování. Doporučujeme jejich desinfekci pomocí roztoku Sava a vody v poměru 1:10 a pak oplach vodou. Než začnou růst trvalky, rozdělte je, aby se omladily a rozmnožily. Stromy a keře přesaďte, dokud ještě nemají listy.

Ošetření stromů a keřů

Pokud jste to nestihli v únoru, prořežte stromy, dokud pupeny neraší do květů. Uvolněte úvazy mladých ovocných stromků, aby se nezařezávaly do kůry, zkontrolujte sloupky a opěrné kolíky. Pak zkypřete a urovnejte půdu kolem kmenů, aby jim z půdy neunikala jarní vláha. Broskvoně postříkejte proti kadeřavosti a jiným houbovým chorobám měďnatým přípravkem v době, kdy venkovní teplota na pár dní dosáhla alespoň 7° C. Ostříhejte růže, ať podpoříte jejich růst a přihnojte je.

Ošetření ovocných keřů

jahodníků vyhrabejte staré listí a přidejte minerální hnojivo. Z maliníků odstraňte suché, poškozené, tenké a odplozené dvouleté výhony a přihnojte je. Pokud jsou angreštové keře a stromky napadeny americkým padlím, napadené části odstraňte a spalte a rostliny ošetřete vhodným postřikem, například Discus. Rybízovníkům napadeným roztočem vlnovníkem rybízovým s deformovanými pupeny odstraňte napadené větvičky a proveďte postřik přípravkem Omite 30W.

Předpěstování rostlin

Začněte s domácím i skleníkovým výsevem rajčat, paprik, celeru a bylin, využít můžete i fóliovníky a pařeniště. Můžete začít i s venkovním výsevem otužilé zeleniny. Přímo na záhony v březnu můžete vysévat špenát, petržel, pastiňák, mrkev, cibuli i artyčoky a sázet můžete i rané brambory. Ve druhé polovině března začnete s výsadbou jarního česneku a cibule šalotky. Sazenice, které jste vyseli v únoru, otužujte. Ve skleníku a pařeništi přiměřeně větrejte a snižujte teplotu i závlahu.

Na co si dát pozor

S rostoucími teplotami kontrolujte výskyt slimáků, kteří mají nejraději čerstvé mladé listy. Ten správný čas na sázení poznáte tak, že naberete zeminu rukou a stisknete ji, po otevření dlaně by se vám měla z ruky volně vysypat. Musí být vlhká, ne mokrá a lepivá. Pokud máte na zahradě zlatý déšť neboli zlatici, anebo kočičky neboli vrbu jívu, ustřihněte si pár větviček a přeneste si jaro i domů.

Zobrazit všechny články

Porovnání výrobků

Porovnat

Zasílat novinky

Zobrazit starší letáky

Chcete od nás dostávat novinky a akční nabídky? Pak neváhejte zaregistrovat Vaši e-mailovou adresu a potvrdit.

Informace o zpracování osobních údajů (GDPR).

Odhlášení z odběru

Kontakt

AZTechnika.cz
CS Technika s.r.o.

Krkonošská 2912
544 01, Dvůr Králové nad Labem

Telefon: +420 491 114 383
Mobil: +420 734 644 335
E-mail: info@aztechnika.cz
Web: www.aztechnika.cz

Výhody nákupu u nás

Patříme mezi největší prodejce zahradní techniky.

Máme vlastní bohaté zkušenosti s prodávanými výrobky.

Kvalitní zázemí a tým vyškolených pracovníků.

Možnost vrácení zboží do 14 dnů samozřejmostí.

Doprava 
zdarma nad 2000 Kč!
(s vyjímkou kategorie Dětská hřiště
a produkty se speciální dopravou)

 

Naposledy prohlížené zboží

Nemáte doposud žádné navštívené produkty.